Standing Committee Membership Lists
(President Rob Sisk is an ad hoc committee member of all committees if he is not specifically on a committee)

Committee and Council Synopsis


Chair: Mike Scott, Vice President
Staff Advisor: Shirin Khosravi
Member Sublocal Geography
Jerry Rosenkoetter Employment Division Salem
Lisa Stuart Jackson County Medford
Luella Larsen Homecare Worker Eugene
Michael McPhee AFH Medford
Mary Wood Retirees Lincoln City
Jose Gonzalez OSU Corvallis


Chair: Steve Demarest,  Employment/Portland Metro
Staff Advisor: Marc Stefan
Member Sublocal Geography
Betty Holladay DHS Beaverton
James Jacobson University of Oregon Eugene
Jim Mignano Portland State University Portland Metro
Michael Jones AFC Medford
Terry Haydon Homecare Worker Corvallis
Andy Limbird City of Springfield Eugene

Heather Conroy, Staff Advisor

Chair: Rebecca Sandoval, Secretary Treasurer; Homecare/Medford
Member Sublocal Geography
Rob Sisk, President DAS Salem
Mike Scott, Vice President
Theodora Ko-Thompson University of Oregon Eugene
Bobbie Sotin Homecare Worker North Bend
Carl Nolte AFH Redmond
Helen Moore OUS La Grande
Dan Smith OSH Yamhill Co
Adam Riggs Homecare Worker Eugene
LaTricia Straw MCEA Brooks

Heather Blankenheim, Staff Advisor

Chair: LeeLa Coleman, OHA, Portland
Member Sublocal Geography
Paul Groh AFH Dayton
Colleen Jeffrey DMV Sherwood
William Harris OUS Beaverton
Lon Stockebrand ODOT Prospect
Chandra Paetsch Nursing Homes Cottage Grove
Deborah Salgado DHS Central Point

Rebecca Kozicek, Staff Advisor

Chair:Twila Jacobsen,  LCOG, Eugene
Member Sublocal Geography
Joye Willman Homecare Portland
Roberta Laux Dept. of Agriculture Salem
Tina Perkins Homecare Portland
Leslie Vincent Employment Gresham
Pam Walsh Homecare Portland
Holly Fries Homecare Milwaukie

Danica Finley, Staff Advisor

Co-Chair: Janet Ferris, OYA, Tillamook
Co-Chair: Martin Ramirez, DHS-OHA, Medford
Member Sublocal Geography
Erin Selvy City of Springfield Eugene
Angie Barry Western Oregon University Monmouth
Dawn John OR Cascade West COG Newport

Civil & Human Rights Committee Facebook page
Diane Hibbard, Staff Advisor

Co-Chairs: Joy Vegar, Homecare, Lakeside & Blake Whitson, Education, Salem
Member Sublocal Geography
Johnny Earl UO Eugene
Carmen Morales Mayoral DHS Beaverton
Benjamin Gerritz Cascade AIDS Project Portland
Ed Hunt DHS Salem
Vesna Stone DHS Corvallis
Mary Hubert-Godwin  Homecare Portland
James Jacobson UO Eugene
William Guillermo Romero DHS Warrenton
Steve Demarest Emplyment Portland

Danica Finlay, Staff

Chair: Austin Folnagy, Employment/Klamath Falls
Member Sublocal Geography
Alice Redding Homecare St. Helens
Gonzalo Monje AFH Eugene
Leslie Vincent Employment Gresham
Virgina Griensewic Homecare Albany
Celicia Reid Child care Portland


BOD Liaison: Keary DeBeck
Chair: Jackson Stalley, OUS/Monmouth
Staff Advisor: Molly Malone
Member Sublocal Geography
Dale Jestice Nursing Homes Eugene
Josh Vlach Dept. of Agriculture Salem
Nick Lancaster Jackson County Medford
Penny Wicklander Homecare Pendleton
Leslie Polson Marion County Salem
Leonora Rianda OSU Corvallis


Stacy Arnold, Staff Advisor

Chair: Kimberly Cole, Child Care/Medford
Member Sublocal Geography
SL Grace Nursing Homes North Bend
Rita Adamski Homecare Salem
Jenna Stellflug DHS Tillamook
Kassaundra West-Nichols Child Care Baker City
Rose Rogers Homecare Coos Bay
Donna McKeever ODOT Salem
Portia Moye Homecare Portland

Committee and Council Synopsis

Rules Committee promotes the consistency of rules as set forth in the Union’s Bylaws and Administrative Policies and Procedures, making recommendations to the Board on issues requiring clarification.

Member Representation Committee recommends Board action on matters concerning negotiation and representation of employees, election appeals and recall elections, allegations of a breach of the union’s duty of fair representation, internal union disputes, and contract ratification procedures.

Union Finance Committee develops plans for adequately financing the union, presents an annual budget to the Board and regularly reviews the fiscal operation of the union.

Stewards’ Committee coordinates steward activities statewide. The committee plans a biennial stewards’ conference, monitors steward training, and assists with lists, selection and replacement language, and development of councils and other steward networks.

Staff Screening Committee collects and reviews applications, conducts interviews and makes recommendations to the Executive Director or Department Supervisor.

Information Technology Committee, established by the 2008 General Council, is charged with exploring the use of technology to improve communications within the union and make recommendations to the Board.

Member Benefits Committee recommends Board action on benefit programs, policy positions on insurance programs, and maintenance, betterment and promotion of workers’ compensation benefits.

Civil and Human Rights Committee promotes and monitors the union’s commitment to equal employment opportunity and administers the Latino, the Lavender and the African/American caucuses to build a strong power base for pursuing issues of cultural diversity.

Member/Local Union Organizing Committee designs and supports programs in which members work on behalf of the union while on leave or release from their current employment.

Hardship Committee sets standards and criteria for local Hardship Committees for providing limited and short-term assistance to members.

Committee to Protect Injured Workers organizes, educates and mobilizes around the issues of workers’ compensation, insurance, safety and health.

Pension and Thrift Committee includes two members who help monitor the plan implementation and pension funds investment of the SEIU Local 503, OPEU staff Retirement Plan.

Fight Contracting Out Committee is charged with developing expertise in how to fight privatization and acts as a rapid response team to assist in fighting any contracting out efforts.

Operational Audit Committee is charged with operational audits, reviews, and other investigations as the Board deems necessary to assure that resources and assets are used efficiently and effectively.

Women’s Council plans conferences and institutes information, research, and lobbying programs that address issues of particular interest to the women of our union. This committee is comprised of members and a Chairperson appointed by the President and approved by the Board.

Comments are closed.

Menu Menu
Worksites Worksites